سرمایه گذاری بر روی زمین در شمال

اگر قصد سرمایه گذاری در خطه ای مانند شمال کشور را دارید ، راه ها و روش های متعددی برای این کار وجود دارد. خرید ویلا ، ملک و یا خرید زمین در شمال یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری می باشد. اگر میزان سرمایه و بودجه تان به اندازه خرید ویلا و یا ملک در شمال نمی رسد ، می توانید با خرید زمین ، سرمایه خود را افزایش دهید. اما توجه به این نکته ی مهم الزامی است که خرید زمین در شمال ، مراحل و سختی های خود را می طلبد . مثلاً قبل از خرید زمین ، می بایست در خصوص موقعیت و جغرافیای زمین ، میزان ارزش گذاری زمین ، میزان بازدهی آن در سال های آینده  و ... مورد تحقیق و تفحص لازم قرار گیرد. این تصور که به آسانی و در ظرف مدت چند ساعت می توانید زمینی در شمال را دیده و آن را معامله نمایید، سخت در اشتباه خواهید بود. چرا که این امر نیاز به فکر اقتصادی بالا و تحقیق و تفحص در طی چند روز دارد. کوچکترین سهل انگاری در خرید زمین می تواند سرمایه چندین ساله شما را به راحتی بر باد دهد.

 

مراحل و شرایط خرید زمین در شمال

جهت خرید زمین و یا ملک در شمال روش ها و راه های متنوع و مختلفی دارد که در ذیل به چند نمونه از آن بسنده می کنیم:

 1. خرید از طریق مشاور املاک مطمئن : همیشه و در هر کاری کمک گرفتن از یک فرد با تجربه و کار بلد می تواند راه گشای حل بسیاری از مشکلات باشد. از این رو بهترین انتخاب جهت خرید زمین در شمال می تواند زیر نظر یک مشاور با تجربه و متخصص صورت گیرد. برخی از فروشندگان و خریداران برای کاهش میزان قیمت زمین از طریق حق کمیسیونی که بعد از انجام معامله ، می بایست طرفین معامله یعنی هم خریدار و هم فروشنده به مشاور املاک پرداخت کنند، را بکاهند ، خود وارد مذاکره می شوند . چرا که در هر معامله ای که با حکمیت مشاورین املاک صورت گیرد ، می بایست طرفین معامله با توجه به میزان ارزش گذاری زمین ، حدود 3 تا 5 درصد از کل ارزش معامله را به مشاور پرداخت کنند که بسیاری از خریداران و فروشندگان می خواهند از پرداخت آن طفره روند. اما وجود یک مشاور آگاه که به موقعیت جغرافیای زمین و میزان ارزش واقعی سرمایه گذاری زمین، کاملاً واقف می باشد و از قدرت چانه زنی خوبی هم برای کاهش قیمت به نفع خریدار برخوردار می باشد ، می تواند بسیار یاری دهنده و کمک رسان معامله قلمداد شود.

خرید زمین در شمالخرید زمین در شمال

 

 1. خرید زمین با کمک دلال و یا از طریق دفاتر فنی و مهندسی : یک روش دیگر خرید زمین در شمال جدا از مشاورین املاک ، توسط دفاتر فنی و مهندسی صورت می گیرد. وجود دفاتر فنی و مهندسی در شمال کشور به وفور دیده می شود. این دفاتر آشنایی کاملی در خصوص چگونگی تفکیک زمین و قوانین مربوط به قطعه بندی زمین در شمال را کاملاً واقف و آشنایی تام دارند. همچنین در صورتی که زمین فاقد سند و نوع کاربری مشخصی باشد که دریافت آن نیاز به زحمت و تلاش بسیاری می طلبد ، دفاتر فنی و مهندسی با داشتن افرادی مجرب و کارآزموده در این زمینه به راحتی می توانند از پس کلیه مراحل قانونی زمین بر آیند. اما نکته مهم در هنگام خرید زمین در مناطق شمالی از طریق واسطه ای همچون دلال و دفاتر فنی و مهندسی در آن می باشد که حق کمیسیون این دفاتر کمی بیشتر از حق کمیسیون مشاورین املاک می باشد. حق کمیسیون دفاتر فنی چیزی بالغ بر 7 تا 10 درصد از میزان کل فروش معامله زمین می باشد. چرا که حق الزحمه کاری در خصوص دریافت سند ، تفکیک و قطعه بندی زمین و همچنین در صورت گرفتن تغییر نوع کاربری زمین ، بسیار زیاد و زمان بر می باشد. از این رو حق کمیسیونی بیشتری را طلب می نمایند.
 2. خرید زمین از طریق سایت های املاک : یک روش آسان و بسیار راحت ، خرید زمین به صورت آنلاین و از طریق وب سایت های شبکه های املاک در سراسر کشور می باشد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش پهباند اینترنت در سراسر کشور ، این امکان به وجود آمده است که با مراجعه به سایت های خرید و فروش زمین همچون سایت های شیپور ، دیوار و ... در هر کجایی که زندگی می کنید ، ملک و یا زمین مورد نظر را دیده و از شرایط و چگونگی خرید زمین اطلاعات کامل را بدست آورید.
 3. خرید زمین در شمال مستقیماً و بی واسطه از طریق خود فروشنده : برخی از خریداران و فروشندگان زمین به دلیل نداشتن اعتماد و اعتقاد به حضور مشاورین املاک در حین انجام معامله ، مستقیماً وارد قرارداد می شوند. اگر خواهان زمین ارزان تر و پرداخت نکردن حق الزحمه کمیسیون به مشاورین املاک می باشید ، می توانید با فروشنده ی زمین مستقیماً وارد مذاکره شوید. البته این نوع از معامله ها ، ریسک پذیری بسیار بالایی دارند . چرا که قبل از معامله ، می بایست اطلاعات کامل و دقیقی درباره موقعیت و کیفیت زمین ، ارزش و میزان سرمایه گذاری بر روی زمین و همچنین آشنایی و اطمینان کامل از طرف معامله کننده ( خواه فروشنده و یا خریدار باشد) ایجاد شده باشد.

خرید زمین بدون واسطه و مستقیماً از فروشندهخرید زمین بدون واسطه و مستقیماً از فروشنده


آیا بهترین روش سرمایه گذاری ، خرید زمین در شمال می باشد؟


 

 

 1. خرید زمین از طریق مزایده : یک نوع روش دیگر جهت خرید زمین در شمال از طریق مزایده می باشد. اما این نوع از روش خرید ، نیازمند داشتن یک سری اطلاعات و آگاهی از شرایط خاص می باشد . پس بهترین راه آن است که از طریق یک نهاد حقوقی و واسطه ای که به تمامی و کلیه شرایط مربوط به معامله و مزایده آگاهی دارند ، وارد شد. معمولاً این گونه معامله ها در خصوص زمین های قطعه بندی شده توسط شرکت ها و بانک ها صورت می گیرد و اخبار این نوع از معامله های مزایده ای نیز معمولاً از طریق آگهی های روزنامه های کثیرالانتشار اطلاع رسانی می شود .

 

 مرحله قیمت گذاری و کارشناسی زمین

برای آنکه قطعه زمینی فاقد ارزش و کیفیت را خریداری نکنیم و فروشنده و یا مشاورین املاک نیز با چرب زبانی آن را به ما نفروشند، می بایست قبل از هر گونه اقدامی در هنگام خرید زمین ، تحقیقات لازم را از زمین انجام دهیم. بنابراین نیازمند انجام یک سری مراحل قبل از خریداری کردن زمین می باشیم :

 1. استعلام گرفتن از صحت و سقم مالکیت زمین و برخورداری زمین از سند قطعیت : گاهی با خرید زمین در شمال این اتفاق می افتد که ما با صاحب اصلی زمین وارد معامله و قرارداد نشده ایم . این موارد که بیشتر در خصوص خرید ویلا در شمال اتفاق می افتد در هنگام خرید زمین نیز امکان زیادی وجود دارد که رخ دهد. چرا که معمولاً خریدار طالب زمین و یا ویلایی با قیمت ارزان تر می باشد . از این رو گاهاً اتفاق می افتد که در صورت نداشتن سند قطعیت ، خریدار با فروشنده وارد معامله شود. فارغ از آنکه ممکن است مالک ویلا و یا آن قطعه زمین ، شخص دیگری باشد. از این رو خریدار می بایست در حین معامله درباره ادعای مالک در خصوص مالکیت زمین ، سابقه مالکیت و همچنین داشتن سند قطعی زمین ، قبل از هر اقدامی تحقیق های لازم را به عمل آورد. چرا که اگر بعد از بستن قرارداد ، شخص دیگری ادعای مالکیت زمین را داشته باشد ، می تواند طی مراحل قانونی و با ثابت کردن مالکیت خود بر زمین ، حق مالکیت زمین را از خریدار بگیرد. بنابراین اگر قصد خرید زمین در شمال را دارید ، می بایست ( جهت اطمینان ) ابتدا از طریق سازمان ثبت اسناد املاک کشور ، استعلام زمین مذکور را گرفته تا از قطعیت مالکیت زمین اطمینان لازم را کسب نمایید.

خرید زمین با کیفیت و موقعیت مطلوب در شمالخرید زمین با کیفیت و موقعیت مطلوب در شمال


آشنایی با ویژگی های خرید ویلا شهرکی در مازندران


 

 

 1. توجه به پرداخت عوارض و مالیات زمین قبل از خرید توسط مالک زمین : یکی از مهمترین بخش های خرید زمین در شمال و یا هر منطقه دیگری، توجه به سابقه و عوارض پرداخت و مالیات آن می زمین باشد. همانطور که در پایان هر سال عوارض شهرداری و مالیات به خانه و مغازه ها تعلق می گیرد ، این قوانین ، مشمول زمین نیز می باشد. زمین در شمال چه در بافت شهری و یا روستایی قرار گرفته باشد ، مشمول پرداخت عوارض و مالیات می باشد. اما میزان پرداخت عوارض زمین به موقعیت و جغرافیای قرار گرفتن زمین بستگی خواهد داشت. در بیشتر موارد قرار گرفتن زمین در بافت روستایی ، فارغ از پرداخت عوارض می باشد و اگر هم مشمول عوارض گردد در حدود بسیار ناچیزی خواهد بود که این امر می تواند یکی از حسنات خرید زمین در بافت روستایی به حساب آید. اما در هر صورت می بایست قبل از خرید زمین در شمال ، عوارض ، مالیات و دارایی متعلق به زمین را توجه نمود.
 2. توجه و تعیین نوع کاربری زمین : همانطور که گفته شد زمین در شمال دارای انواع کاربری های متفاوتی می باشد. زمین با کاربری زراعی ، باغی ، مسکونی ، تجاری وجود دارد. در واقع نوع کاربری زمین به خریدار و مالک این اجازه را می دهد که چه فعالیت هایی می تواند بر روی زمین مذکور انجام دهد. مثلاً زمین خریداری شده در بافت شهری می تواند دارای دو نوع کاربری مسکونی و یا تجاری باشد که در این صورت ارزش زمین چند برابر خواهد بود . اما زمین خریداری شده در حومه و یا بافت روستایی معمولاً دارای کاربری باغی ، زراعی ، کشاورزی و گاهاً با تغییر نوع کاربری ، مسکونی هم وجود دارد. در حقیقت قبل از خرید زمین در شمال می بایست هدف نهایی خود را از خرید زمین مشخص نماییم که نوع کاربری می تواند در تعیین نوع زمین بسیار مهم با اهمیت عمل کند.

دور بودن زمین از فاضلاب شهریدور بودن زمین از فاضلاب شهری

 

 1. توجه به شرایط فیزیکی زمین خریداری شده : توجه به ویژگی و شرایط فیزیکی زمین از مهمترین قسمت های مدنظر در هنگام خرید زمین در شمال می باشد . هدف اصلی و نهایی از خرید زمین ، استفاده حداکثری و به جا از آن می باشد تا بهره لازم از زمین ، عاید خریدار گردد. گاهی زمینی خریداری می شود که از همه طرف با زمین های مجاور در ارتباط توام می باشد . در حقیقت هیچ دسترسی مستقیمی برای رفتن به آن زمین وجود ندارد . گویا زمین را در یک بن بست زمین های اطرافش خریداری نموده اید. این نوع زمین ها از ارزش و کاربری چندان زیادی برخوردار نخواهند بود . باید توجه نمود که دسترسی داشتن زمین به جاده اصلی برای مناطق تفریحی و گردشی ، یکی از بهترین شروط در زمان خرید زمین می باشد . مثلاً خرید زمینی که با جاده اصلی فاصله بسیاری داشته باشد ، در هنگام فروش چندان ارزشمند و با کیفیت نخواهد بود.

همچنین یکی دیگر از مهمترین نکات در خصوص خرید زمین در شمال توجه به قرار داشتن زمین در مسیر سیلاب می باشد. از آنجا که شمال دارای آب و هوایی همیشه بارانی می باشد و در بیشتر ایام سال بارانی و ابری است و همچنین دارای زمین هایی با خاک حاصلخیز می باشد . از این رو به هیچ وجه نباید بر روی زمینی که در مسیر طغیان رودخانه ها و یا در مسیر سیلاب قرار گرفته اند را سرمایه گذاری نمود. حتی اگر زمین و یا ویلا از هر نظر مستحکم ساخته شده باشند و یا دارای بیمه حوادث هم باشند ، نباید با خرید آن ، ریسک پذیری نمود.

یکی دیگر از مهمترین نکات در حین خرید زمین توجه به رعایت پاکیزگی و حفظ محیط زیست در اطراف زمین می باشد. گاهی زمین هایی که در اطراف شهر قرار می گیرند در نزدیکی محل دفع زباله ها قرار دارند. بنابراین کیفیت و ارزش زمین خریداری شده به شدت تحت تاثیر محیط زیست اطراف خود قرار می گیرد. بنابراین می بایست زمین خریداری شده به دور از فاضلاب شهری و دفع زباله قرار گرفته باشد. بنابراین در این زمینه می توان از ساکنین بومی اطراف زمین و محلات نزدیک بدان ، تحقیقات لازم را به عمل آورد.

خرید زمین با نوع کاربری مشخصخرید زمین با نوع کاربری مشخص


نکات مهم در خصوص خرید و فروش زمین های وقفی


 

 

 1. توجه به تمامی شرایط قوانین و ضوابط نظام مهندسی قبل از اقدام به خرید زمین : یکی از مهمترین اقدامات قبل از خرید زمین در شمال ، بررسی نقشه ی سازمان راه و عمران شهری می باشد. در کنار آن توجه نمودن به نوع کاربری زمین نیز از نکات مهم در ضوابط نظام مهندسی می باشد. همچنین در کنار محدودیت هایی از قبیل عدم تغییر نوع کاربری زمین ، امکان آنکه ارگان ها و سازمان های دیگری همچون سازمان مسکن و شهر سازی کشور ، سازمان نظام مهندسی ساختمان، منابع طبیعی، محیط زیست و سازمان گردشگری و میراث فرهنگی هم محدودیت هایی جهت ساخت و ساز زمین به وجود آورند ، بسیار زیاد می باشد . از این رو می بایست به نکات ذیل دقت و اهتمام زیادی نمود:

الف. توجه به عدم ممنوعیت ساخت و ساز بر روی زمین خریداری شده : یکی از مهمترین نکات در حین خرید زمین در شمال توجه به این نکته می باشد که زمین ، ممنوعیت ساخت و ساز نداشته باشد. مثلاً به هیچ وجه در زمین هایی که در نزدیکی آثار باستانی و تاریخی یک منطقه قرار گرفته باشند ، به هیچ وجه اجازه هر گونه ساخت و سازی داده نمی شود. همچنین در برخی از موارد ساخت و ساز مشمول رعایت حریم هم می باشد ، مانند زمان هایی که ساخت یک ویلا در نزدیکی بزرگراه و یا رودخانه قرار گرفته باشد. در این صورت نیز شهرداری به هیچ وجه اجازه ساخت نداده و در صورت عدم توجه ، علاوه بر آنکه شامل پرداخت جریمه شده ، ساختمان تخریب هم می گردد.

ب . مصونیت زمین خریداری شده : برخی از زمین ها برای حفظ محیط زیست و حفظ منابع طبیعی اطراف خود به هیچ وجه اجازه ساخت و ساز ویلا در آنها داده نمی شود. از این رو می بایست در حین خرید به این مسئله توجه نمود . مثلاً اگر در شمال ، زمینی با کاربری زراعی که برای مدت های مدیدی بلا استفاده مانده است را خریداری نمایید و با تغییر نوع کاربری زمین به نوع باغی ، می توانید ویلایی را هم در آن زمین بسازید . اما می بایست حتماً در کنار ساخت و ساز به پرورش نهال و کارهای باغبانی نیز پرداخته شود. چرا که با هدف کاربری باغی ، زمین خریداری شده است . بنابراین می بایست در کنار ساخت و ساز ، باغبانی هم در آن انجام گیرد. همچنین در صورت اجحاف ، قانون می تواند زمین را از خریدار پس گیرد و یا تا سه برابر قیمت و ارزش زمین از خریدار خسارت دریافت نماید.

خرید زمین با کاربری مسکونیخرید زمین با کاربری مسکونی

 

پ. رعایت نمودن حریم قانونی زمین : رعایت نمودن حریم قانونی زمین به لحاظ حجم ساخت و ساز از جمله مواردی می باشد که خریدار و یا صاحب زمین ، الزام به رعایت نمودن آن می باشند. مثلاً باید دانست که زمین در شمال دارای ابعاد و متراژ های متفاوتی می باشد . بنابراین لازم است که قبل از اقدام به خرید زمین در شمال ، به متراژ زمین از نظر حجم و زیر بنای سازه توجه نمود . معمولاً دادن مجوز قانونی برای کل زمین و یا برای بخشی از زمین ، قوانین و شرایط خاصی وجود دارد . مثلاً برای زمین های شهری که با نوع کاربری مسکونی و یا تجاری خریداری می شوند ، کل حجم زمین برای ساخت سازه مجوز گرفته می شود. اما اگر همین زمین در بافت روستایی واقع شده باشد ، امکان آنکه برای کل زمین مجوز ساخت داده شود ، بسیار کم می باشد.

 • برخورداری زمین از انشعابات : یکی از مهمترین نکات در حین خرید زمین در شمال توجه به برخورداری زمین از امتیاز انشعاب آب ، برق ، گاز می باشد. در صورت عدم برخورداری زمین از این امتیازات ، می بایست مالک زمین خود به دنبال گرفتن جواز آن ها باشد. این امر در کنار هزینه بر بودن ، زمان بسیاری هم می طلبد. از این رو داشتن چنین امتیازاتی بر روی زمین ، خود یکی از فواید خرید زمین می باشد.     
 • توجه به نقشه های عمرانی و نقشه های طرح توسعه روستایی قبل از خرید زمین : یکی از مهمترین مسائل که قبل از خرید زمین می بایست یا کارشناس و یا خود خریدار پیگیر آن باشد ، برآورد زمین از نظر قرار گرفتن در مسیر سیلاب ، نزدیکی به فاضلاب شهری و یا عبور جاده و یا خیابان از میان زمین خریداری شده و همچنین توسعه طرح های عمرانی در آینده می باشد. خریدار می بایست با رفتن به شهرداری ، نقشه و طرح های توسعه روستایی که در محدوده زمین خریداری شده ی خود می باشد را بازرسی و کارشناسی نماید . همچنین می تواند به سازمان زمین شناسی و یا سازمان صنایع و معادن رفته و محدوده سالم بودن زمین خود را از نظر رانش و یا قرار گرفتن در مسیر سیلاب ، جویا شود. همچنین در صورت داشتن مشغله کاری ، خریدار می تواند با کمک گرفتن از یک کارشناس عمران و مهندسی که در این کار زبده و با تجربه می باشد ، تمامی امور را به وی بسپارد ، چرا که این قبیل از امور زحمت و تلاش بسیاری می طلبد.

 خرید زمین با کاربری باغیخرید زمین با کاربری باغی

 

تعیین میزان بودجه و سرمایه جهت خریداری زمین

خرید ویلا و یا خرید زمین در شمال با یکی از دو روش خرید به صورت نقدی و یا با کمک تسهیلات بانکی صورت می گیرد. خرید زمین در شمال به مراتب نسبت به خرید ویلا و یا ملک در شمال ارزان تر تمام می شود. به خصوص اگر زمین ، واقع در بافت روستایی و یا در حومه شهر قرار گرفته باشد. اما نکته مهم در این است که بانک های عامل نسبت به پرداخت وام برای خرید زمین کمی سخت گیرانه تر عمل می نمایند. زیرا از دید بانک ، خرید زمین جزء خرید های پر رسیک محسوب می شود. از این رو گرفتن وام برای خرید زمین ، سختی های کاری خود را می طلبد. معمولاً بانک ها 50 درصد از قیمت کل زمین را به خریدار وام می دهند . البته در برخی موارد باز پرداخت وام کمی سخت تر می شود . یعنی مدت کل پرداخت وام ظرف یک الی دو سال می بایست تمام شود که در نتیجه تسهیلات ارائه شده با پیش پرداخت بیشتر در مدت زمان کمتر می باشد که در نتیجه سود حاصل از آن نیز کمتر می باشد. اما به طور کل خرید زمین به صورت نقد بهترین روش می باشد که درد سری برای خریدار برای گرفتن تسهیلات بانکی در پی نخواهد داشت.

دستیابی به میزان بازدهی و سود بیشتر حاصل از خرید زمین در شمال         

کسانی که به دنبال سرمایه گذاری در شمال می باشند ، حتی اگر میزان بودجه و سرمایه کمی هم پس انداز کرده باشند ، خرید زمین می تواند یکی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری برای آنها به حساب آید. اگر به دنبال سرمایه گذاری بر روی زمین در بلند مدت می باشید ، می توانید با خرید زمین آن هم در شرایطی که بازار خرید و فروش زمین در شمال راکد می باشد، اقدام به خرید زمین نمایید. سپس در زمان دیگری که بازار ، رکود را پشت سر گذاشته و وارد فاز رقابتی شده است ، زمین خود را به فروش رسانید. این در صورتی می باشد که حتی اگر بر روی زمین خود هیچ خدماتی انجام نداده و آن را به صورت خام هم به فروش رسانید، پول خوبی نصیب تان خواهد شد.

برخورداری از یک مشاور املاک قبل از خرید زمینبرخورداری از یک مشاور املاک قبل از خرید زمین

 

اما در صورتی که خریدار خواهان رسیدن هر چه زودتر به سرمایه بیشتر می باشد ، می بایست فعالیتی را بر روی زمین خود انجام دهد. مثلاً در صورت برخوردار نبودن زمین از انشعابات ، خریدار می تواند با تجهیز نمودن زمین به انشعابات ، بر ارزش زمین دو چندان بیافزاید . همچنین تغییر نوع کاربری زمین نیز یکی از روش های افزایش سرمایه می باشد. اگر زمینی با نوع کاربری باغی و یا زراعی خریداری نموده اید، در صورتی که امکان تغییر نوع کاربری آن به مسکونی وجود داشته باشد ، می توانید با این روش زمین تان را با ارزش بسیار بیشتری به فروش رسانید. همچنین خریدار برای به دست آوردن بهره بیشتر می تواند زمین خود را به صورت اقساطی و در طی چند قسط به فروش رساند. این مورد در زمانی که بازار خرید و فروش در شمال راکد می باشد ، می تواند بهترین روش برای به دست آوردن سود باشد.

 

همچنین یکی از مهمترین شروط برای رسیدن به سود مناسب با خرید زمین ، توجه به مکان و موقعیت زمین در زمان خرید آن می باشد. یکی از مهمترین عوامل در افزایش ارزش زمین آن است که زمین های اطراف زمین شما ، شروع به ساخت و ساز نموده و در آن محدوده کوچه گذاری و یا خیابان کشی انجام گیرد. همچنین دیوار کشی در اطراف زمین نیز می تواند از عوامل سود دهی زمین به حساب آید. توجه به این نکته که در انتخاب زمین ، نقش یک مشاور املاک با تجربه و خبره می تواند بسیار مشهود باشد. بنابراین در حین خرید زمین توجه به داشتن مشاور می تواند از اهم کارها محسوب شود.

توجه به نکات و شرایط مهم قبل از اقدام به خرید زمین در شمالتوجه به نکات و شرایط مهم قبل از اقدام به خرید زمین در شمال